Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Savaitė „Be Patyčių“ - kovo 19 – 25 dienomis

2018-03-19
image

 

 

Ne taip seniai teko kalbėtis su vienu karininku apie tai, kiek mes kariuomenėje susiduriame su patyčiomis. Jis labai suabejojo, kad tai gali būti tarp profesionaliosios tarnybos karių - „galbūt tik tarp šauktinių". Labai norėtųsi tuo tikėti, tačiau pasitikslinti ar mes vienodai suprantame kas slepiasi po žodžiu ,,patyčios" ir kaip į jas reikėtų reaguoti, manau, šią savaitę pats laikas.

 

 

 


Kaip suprasti koks elgesys jau yra patyčios? Paprasta tai įvardyti, kai matome tiesiogines patyčias -žmogus atvirai puolamas, užgauliojamas, pravardžiuojamas, erzinamas, stumdomas, gąsdinamas, jam grasinama, neteisėtai ko nors reikalaujama, siuntinėjami įžeidžiančio turinio elektroniniai laiškai ar žinutės. Tačiau galima pastebėti ir ne tokį tiesioginį žmogų skaudinantį elgesį: atstūmimas nuo grupės, ignoravimas, nebendravimas, neapykantos prieš kitą kurstymas, nesidalinimas ar informacijos slėpimas. Patyčios gali slėptis ir po pašaipiomis replikomis apie žmogaus kūną, išvaizdą, po „nekaltais" juokeliais, apkalbinėjimu ar gandų skleidimu. Taigi patyčios - tai įvairus elgesys, kai asmuo ar asmenų grupės tyčia, pakartotinai siekia įžeisti, įskaudinti kitą žmogų. Kaip atskirti patyčias ir draugų pajuokavimus? Kai juokaujama - linksma ir smagu būna visiems, o tyčiojantis - tik tam, kuris šaiposi, o pašieptam - nemalonu, liūdna, skaudu, pikta.

 

Darbovietėse vykstančias patyčias vadina psichologiniu smurtu, teroru ar Mobingu. Jų tikslas - priversti žmogų jaustis blogesniam už kitus, sukelti dvejonių savo gebėjimais, kompetencija. Tai gali pasireikšti ir atvirais veiksmais - priekabiavimu, žeminimais, bauginimu, įžeidimais ir paslėptomis agresijos formomis: apkalbomis, sukiršinimais, persekiojimais. Kartais tai įvardinama konkurencingumu arba karjeros darymu - „žemink bendradarbį, lipk per galvą ir tik taip pasieksi savo tikslų- trokštamą poziciją ar darbo užmokestį", kartais - „natūralia" silpnesnių atranka, kartais - aukštesnio statuso turinčių žmonių privilegija manipuliuoti darbuotojais, turinčiais žemesnį statusą. Tačiau visais atvejais tai rodo patyčių kultūrą organizacijoje.


Kaip reaguoti jei pastebite patyčias?

• Aiškiai parodykite, kad nepritariate patyčioms. Nelikite abejingi, nes tai taip pat rodo Jūsų pritarimą.
• Išklausykite tiek patyčias patyrusį asmenį, tiek pažeidėją, dažnai abiems reikalingas supratimas ir pagalba. Neskubėkite kaltinti ir teisti. Jei manote, kad būtų naudinga, galite pasikviesti specialistą (mediatorių, mentorių ar psichologą).
• Būkite pavyzdys kitiems - bendraukite nesityčiodami.
• Neskleiskite ir neperpasakokite gandų ar informacijos, apie kurią neturite faktų!
• Susidarykite savo nuomonę apie kolegą, kitų išsakytos nuomonės ar ,,priklijuotos etiketės" ne visada būna teisingos.


Kaip reaguoti, jei patiriate patyčias?

 

• Aiškiai, nedviprasmiškai pasakyti, kad toks elgesys Jums nepatinka.

• Esant galimybei pasitraukti iš patyčių situacijos. Neatsiliepti į pravardę.

• Nesipriešinti skriaudėjams agresyviai (ypač jei jėgos netolygios).

• Pasvarstyti, koks elgesys Jus labiausiai įžeidė, esant galimybei, pasikalbėkite apie tai su draugu arba psichologu. Pasvarstyti, kaip galima spręsti šią situaciją, kaip stiprinti savo pozicijas.

 

Parengė:

Psichologinės paramos įguloms poskyrio psichologė Vilniaus įguloje

Kpt. Dovilė Japertienė

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media