Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Stresas, sukeltas kovinių operacijų metu patirtų įvykių

 

Eidamas tarnybą operacijų metu karys gali susidurti su stresą ar traumą sukeliančiais įvykiais. Stresą sukeliantys veiksniai paprastai kinta priklausomai nuo tarptautinės operacijos pobūdžio, kariuomenės rūšies. Pavyzdžiui, orlaivio įgula dažnai skrenda iš sąlyginai saugaus rajono užnugaryje į labai intensyvių mūšių zoną ir atgal. Nuolatiniai skrydžiai iš saugaus į didelio pavojaus rajoną yra būdinga krizinė situacija, su kuria susiduria orlaivių įgulos. Sausumos pajėgos susiduria su tokiais streso veiksniais, kaip nevaldomos minios tramdimas, vietos gyventojų priešiškumas, regioninio konflikto metu padarytų nuostolių matymas.

 

Vado išgyvenimai vykdant patruliavimo užduotį


„Sudėtingiausią momentą aš išgyvenau ne mūšio metu. Mes patruliavome viename kaime. Mane pribloškė skurdas, kuriame gyveno žmonės, - vargani jų būstai, veidų išraiška, sergantys vaikai, ne pagal amžių suvargę žmonės, elgesys su moterimis. Tai buvo visiškai kitoks, neįprastas pasaulis. Iš savo kolegų buvau girdėjęs daugybę pasakojimų apie šių žmonių gyvenimą, tačiau tikrovė pasirodė dar sunkiau suvokiama. Maža to, mane persekiojo mintis, kad bet kurią akimirką vienas iš jų gali nukreipti į mane savo ginklą, - neapleido nuolatinio pavojaus jausmas. Man buvo gaila šių žmonių, norėjau jiems padėti ir geriau suprasti, tačiau nebuvau pasirengęs savo akimis išvysti neišbrendamą vargą, ir man prireikė nemažai laiko, kol apsipratau. Apsiprasti padėjo bendravimas su kitais kariškiais, vertėjais ir vietos gyventojais."


Karinių vienetų vadų apklausa

 

Psichologinę traumą galintys sukelti įvykiai yra labiau ekstremalūs streso veiksniai. Paprastai jie yra susiję su rimtu sužeidimu ar mirtimi, rimto sužeidimo ar mirties grėsme. Operacijų metu šie potencialiai trauminiai išgyvenimai gali būti susiję su grėsme, kurią kelia:

 

  • snaiperių ugnis,
  • susišaudymai,
  • savadarbiai sprogstamieji įtaisai,
  • transporto avarijos,
  • masinės kapavietės,
  • kontaktas su žuvusiųjų kūnais.

 

Grėsmės akivaizdoje


„Keletą kartų aš atsidūriau situacijoje, kai man teko vadovauti įsiutusią minią tramdžiusiam daliniui. Tada man toptelėjo, kaip būtų gerai, jei tarp mūsų būtų specialistas arba bent tam specialiai parengtas žmogus, kuris žinotų, kaip elgtis kariui matant žuvusiųjų kūnus."


Karinių vienetų vadų apklausa

 

Dažnai potencialiai trauminius įvykius nesunku identifikuoti kaip rimtus streso veiksnius; jie paprastai daro poveikį tiek atskiram kariui, tiek ir visam daliniui. Nors dauguma karių nesunkiai susidoroja su tarptautinės operacijos metu patirtais išgyvenimais, tačiau gali įvykti ir asmenybės pasikeitimas, nes dažnas dalyvavimas tarptautinėje operacijoje:

 

  • pakeičia žmogaus prioritetus,
  • pakeičia žmogaus požiūrį į save ir supantį pasaulį,
  • sukelia kariui pasitenkinimo ir pasididžiavimo jausmą.

 

Karinio vieneto vado uždavinys - sudaryti optimalias sąlygas prisitaikyti prie potencialiai trauminių įvykių ir sekinančios kasdienybės.

 

 

Skaityti kitą skyrių: Kaip elgtis vadui?

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-23
Sprendimas: Fresh Media