Lietuvos kariuomenė

Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Tėvynės šaukiami

2019-02-09
image

Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos - SKAT (dabar - Krašto apsaugos savanorių pajėgų, KASP) laikraščio „Savanoris" pirmajame numeryje 1991 m. vasario 9 d. spausdintas redaktoriaus Rimvydo Delkaus žodis.

 

Savanoriai. Šiandien tai turbūt visi dori Lietuvos žmonės. Tie, kurie narsiųjų mirtimi krito gindami televizijos bokštą. Tie, kurie, ryšėdami žalius raiščius, dvidešimties laipsnių šaltyje saugo parlamento prieigas. Tie, kurie paras skaičiuoja jau kitais laiko matais. Tie, kurie, kvėptelėję gaivaus laisvės oro, į troškų narvą savo noru nebegrįš.


kai žvelgi į šių dienų savanorius, visuomet nejučiomis prisimeni istoriją. Ir net nustembi: prabėgo daugiau nei 70 metų, o kiek daug paralelių ir sąsajų. Tada, 1918-aisiais, tik ką atgimusi Lietuvos valstybė taip pat buvo apsupta galingų ir nelabai jai palankiai nusiteikusių kaimynų: krašte tebebuvo vokiečiai, patogios progos laukė bolševikinė Rusija, plėšikavo bermontininkai... Neabejotina: jei vyžotas kaimo bernelis nebūtų užsilieskęs ryžtu ir užsirašęs savanoriu, svajos apie atkurtą valstybingumą tebūtų ir likusios tuščiomis svajonėmis.


Šiandien iš rytų mums vėl grasina. Ultimatumais, įsakais, desantininkais. Mes esame ganėtinai kantrūs, pakantūs, mokame įsiklausyti į pretenzijas, iškęsti nuoskaudas. Tačiau viskam yra ribos. Ir jei dar prieš pusmetį formuojamas Krašto apsaugos departamentas, besisteigiantys savanorių būriai kai kam keldavo šypseną, kai kam netgi sprangulį, tai po tragiškų sausio 13-osios įvykių abejoti tuo, kad valstybei ginti reikalingi kariniai daliniai, manau, gali tik naivuoliai arba piktavaliai. Tegu ta mūsų jėga ir neprilygsta galingai kaimynei karo mašinai. Svarbu esmė - Lietuva šį kartą taip pigiai vėl supančioti savęs neleis.


Natūralu, kad jau nuo pat pirmųjų savanorių formuočių kirbėjo mintis įkurti ir jiems skirtą leidinį. Pradžia jau padaryta - neseniai dienos šviesą išvydo vėl atgaivintas „Kario“ žurnalas. O šiandien savo rankose jūs, gerbiami skaitytojai, laikote ir pirmąjį „Savanorio“ laikraščio numerį. Norėtume, kad tai būtų reguliarus dvisavaitinis leidinys, tačiau, tikiuosi, suprantate, kad mūsų laikraščio periodiškumas priklauso nuo popieriaus kiekio, techninių galimybių, pagaliau ir nuo politinės situacijos. Viena tik galiu pažadėti: leidinį norime padaryti įdomų, aktualų, kad jis masintų įvairaus skonio žmones. Kviečiame aktyviai bendradarbiauti laikraštyje ir pačius savanorius.


Naudodamasis proga norėčiau padėkoti „Lietuvos aido“ redakcijai, kuri labai daug ir nuoširdžiai prisidėjo prie to, kad šiandien jūs laikytumėte rankose pirmąjį „Savanorio“ numerį.

 

Rimvydas Delkus

 

„Savanoris“ 1991 m. Nr. 1 (.pdf) 

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media