Lietuvos kariuomenė

Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Tarptautinės pratybos „Klevo skliautai”

2006-10-18
image

Baigėsi tarptautinės pratybos „Klevo skliautai”

Spalio 27 d. Jonavos rajone vyko tarptautinių taikos rėmimo pratybų „Klevo skliautai” (angl. Maple Arch) uždarymas. Renginyje lankėsi aukšti Lietuvos, Kanados, Lenkijos bei Ukrainos politiniai ir kariniai atstovai: Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Kanados gynybos viceministras Vordas Erlokas (Ward Erlock), Lietuvos kariuomenes vadas generolas majoras Valdas Turkus, Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Arvydas Pocius ir Kanados sausumos pajėgų vadas generolas leitenantas Andriu Leslie (Andrew Leslie).

Pratybų svečiams Kanados, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kariai Gaižiūnų poligone pademonstravo savo įgūdžius, atlikdami taikos rėmimo veiksmus pagal scenarijus, kurie atitiko realias situacijas Kanados operacijose Afganistane. Po pietų Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, Rukloje, įvyko iškilminga rikiuotė ir pratybų uždarymo ceremonija.

„Tikiuosi, kad kartu praleistas laikas kariams leido ne tik pagilinti karines žinias, bet ir geriau tarpusavyje susipažinti, pabendrauti ir užmegzti draugiškus santykius, nes tai ne paskutinės „Klevo skliautų” pratybos. Sutarta jas rengti ir toliau, todėl dar kartą dėkoju Kanados kariams – pratybų organizatoriams, instruktoriams – taip pat visiems dalyviams ir labai tikiuosi jus vėl pamatyti Lietuvoje”, – sveikindamas sėkmingai pratybas baigusius karius sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pratybų uždarymo metu Kanados karinio rengimo paramos programos direktorius Andrew Rasiulis informavo apie pratybose dalyvaujančių šalių sprendimą tęsti „Klevo skliautų” pratybas ateityje. „Pasaulis labai pasikeitė nuo to laiko, kai mūsų šalys pradėjo bendradarbiauti rengdamos „Klevo skliautų” pratybas 1999 metais. Dabar visų keturių šalių kariai dalyvauja tarptautinėse operacijose, kuriose mūsų žinios ir gebėjimas veikti kartu yra labai svarbus. Ateityje pratybos bus labiau orientuotos į šalių apsikeitimą patirtimi”, – sakė A. Rasiulis.

„Priėmus sprendimą tęsti pratybas, „Klevo skliautai” taps tikrąja bendradarbiavimo iniciatyva, prie kurios dalyvaujančios šalys prisidės savo ištekliais ir sukaupta patirtimi”, – pratybų uždarymo dieną kalbėjo Kanados gynybos viceministras V. Erlokas.

Pratybos „Klevo skliautai”, spalio 13–27 d. vykusiose Jonavos rajone, dalyvavo apie 180 atstovų iš keturių šalių – Kanados, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Pratybose buvo lavinti individualūs ir kolektyviniai pėstininkų bei taikos rėmimo įgūdžiai. Pratyboms vadovavo ir Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karius mokė Kanados instruktoriai.

Pratybos „Klevo skliautai” rengiamos pagal Kanados finansuojamą karinio mokymo paramos programą skirtą NATO naujokėms, tarp jų – Baltijos valstybėms.

Pratybos „Klevo skliautai” buvo inicijuotos siekiant gerinti Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karinių vienetų sąveiką būsimose tarptautinėse operacijose. Pratybos rengiamos vienoje iš trijų dalyvaujančių valstybių. Pirmosios ir antrosios „Klevo skliautų” pratybos vyko 1999 ir 2001 metais Lenkijoje, vėliau, 2003 metais Lietuvoje, paskutiniosios – 2004 metais Ukrainoje. Pratyboms vadovauja Kanados kariai, turintys patirties tarptautinėse operacijose.

Lietuvai „Klevo skliautų” pratybose šiemet atstovavo karių savanorių būrys iš Vyčio apygardos 5-osios rinktinės. Dalis šių savanorių sudarys būsimojo KFOR-16 būrio branduolį, kuris ateinančiais metais pradės pasirengimą tarptautinei misijai Kosove.

 

Trys paros Klevo skliautuose

J. srž. Olegas Zaičenka

Pratybų „Klevo skliautai-2006” spaudos centro korespondentas

 

Gera pradžia – pusė darbo

 

Spalio 13 dieną Rukloje prasidėjo tarptautinės pratybos „Klevo skliautai-2006”(Maple Arch-2006). Įspūdingas pratybų dalyvių susipažinimo vakaras maloniai nuteikė ne tik vadovybę, bet ir visus karius.

 

Pratybų atidarymo išvakarėse Mokomojo pulko valgykloje buvo surengta iškilminga vakarienė, kurioje mūsų kariai turėjo galimybę susipažinti su kolegomis iš užsienio šalių. Renginio metu savo programą pratybų dalyviams pristatė šokių ir dainų kolektyvas „Saulė” iš Šiaulių universiteto.

Vakaro įspūdžiais dalinomės su KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 505 kuopos kariais savanoriais eil. Viktorija Macevičiūte ir eil. Alvydu Kalnu.

– Ar patiko vakaro programa?

 

– Kai vykome į pratybas, nesitikėjome pamatyti nieko panašaus. Jau pats susipažinimo vakaras buvo maloni staigmena mums bei draugams, o ką jau kalbėti apie šokių kolektyvo pasirodymą.

– Ar nekilo kalbos barjero problemų, bendraujant su užsienio šalių kariais?

 

– Vakaro metu bendravome su visais užsienio svečiais. Su vienais kalbėjome angliškai, su kitais rusiškai, su trečiais – ir angliškai, ir rusiškai. Nesvarbu, kad užsienio kalbas nelabai gerai mokam, svarbu, kad susikalbame. Tiek mes, tiek kiti stengiasi bendrauti, todėl, taikydamiesi vieni prie kitų, nesunkiai vieni kitus suprantame.

– Kokiomis temomis dažniausiai kalbatės su kolegomis?

 

– Žinoma, karinėmis. Kadangi didžiąją laiko dalį bendravome su ukrainiečiais, mums be galo knietėjo sužinoti, kur jie tarnauja, kuo ypatingos jų pajėgos, ką reiškia jų skiriamieji ženklai ir t.t. Pokalbiai buvo išties įdomūs ir turiningi.

– Ar pastebėjote kultūros, elgesio ar kitokių skirtumų tarp užsienio šalių karių?

– Sunku būtų nepastebėti, kai jus supa skirtingų tautybių ir temperamento žmonės. Vienos šalies atstovas paklausė, kodėl lietuvių liaudies šokius šoka ne visi. Juk tai liaudies muzika, šokis, tradicijos ir pan. Sunku buvo jam atsakyti.

– Ko tikitės iš šių pratybų?

– Tikimės išmokti daug naujų dalykų. Pratybas veda instruktoriai kanadiečiai, tai turėtų būti kažkas naujo ir įdomaus. Tikimės įgyti naujos patirties ir įgūdžių.

 

Patrulis

 

Antrąją pratybų dieną prasidėjo paskaita „Patruliavimas gyvenvietėje”. Paskaitą kariams vedė kanadietis puskarininkis Kentas Valšas (Kent Walch).

Anot K. Valšo būrį parengti patruliavimui miesto ar gyvenvietės gatvėmis reikia maždaug penkių dienų užsiėmimų. Patruliavimas miškingose vietovėse ir džiunglėse iš esmės skiriasi nuo patruliavimo mieste.

Srž. Bill McLeod nuotraukaPaskaitos metu kariai susipažino su patruliavimo principais, kurie yra be galo svarbūs. Norint išvengti konfliktų, netikėtų situacijų ir net nuostolių, svarbu tinkamai suplanuoti patruliavimo maršrutą, patrulio sudėtį, rutiną patrulio metu, ryšius bei vadovavimą ir daugelį kitų dalykų, teigė K. Valšas. Didelį dėmesį reikia skirti pasirengimui. Netvarkinga įranga ar klaidingi karių veiksmai kritinėje situacijoje gali sukelti rimtas pasekmes.

Pavyzdžiui, priešiškų pajėgų kariai, įsimaišę taikių gyventojų minioje, gali stebėti patrulio veiksmus, rinkti informaciją apie ginkluotę, turimą įrangą, kurią vėliau naudoja prieš karius.

Pratybų vadovas papasakojo atsitikimą, kai patruliuodami kariai nuolat judėjo tais pačiais maršrutais, kol galiausiai tai užfiksavo priešiškos pajėgos ir surengė pasalą, kurios metu žuvo kariai.

Užsiėmimų metu taip pat buvo pasakojama apie patrulio sudėtį, specialistų vietą bei funkcijas patrulio rikiuotėje.

Apie pratybų eigą pasikalbėjau su KASP Vyčio apygardos 5- osios rinktinės 507 pėstininkų kuopos kariu savanoriu, kulkosvaidininku eil. Mariumi Šeštoku.

Anot pašnekovo, pratybų vadovas turi sukaupęs didelį patirties bagažą, kurį labai vaizdžiai ir suprantamai perteikia kariams. Vadovas kariams buvo draugiškas, trumpų pertraukėlių metu pasakojo atsitikimus iš asmeninės patirties.

Pratybose sužinojome daug naujų ir tolimesnėje tarnyboje praversiančių dalykų. Galėjome palyginti kanadiečių bei lietuvių naudojamą taktiką.

 

Šaudykloje

 

Srž Bill McLeod nuotraukaPavalgę sočius pusryčius, trečiąją parą kariai suskubo į kareivines. KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės srž Audrius Valma pravedė saugumo instruktažą, priminė kariams saugaus ginklo naudojimo taisykles. Užsiėmimo dalyviai buvo supažindinti su visa pratybose naudojama ginkluote.

Iš karto po pietų prie kareivinių išsirikiavusi sunkvežimių kolona buvo pasirengusi vežti karius į Gaižiūnų poligoną, kur netrukus turėjo prasidėti šaudymo pratybos. Atvykę į vietą kariai rikiavosi instruktažui ir pratyboms. Šaudymas buvo kiek neįprastas, kadangi skirtingų šalių kariai šaudė ne savo ginklais. Lietuviai turėjo progą išmėginti kanadiečių ir kitų kolegų ginklų taiklumą. Tuo tarpu Kanados kariai šaudė iš mūsiškių ir lenkiškų automatinių šautuvų, na, o lenkų kariai savo ruožtu galėjo pamėginti ir palyginti mūsų bei kanadiečių šaulių ginklus.

Ukrainos kontingento atstovas vyresnysis leitenantas Andrejus Marčukas teigė, jog mūsų ginklai nėra labai patogūs, tačiau taiklūs.

Paklaustas ką mano apie mūsų šaudyklą, vyr. ltn. A. Mariukas atsakė, jog šaudykla atrodo labai tvarkingai, ir yra patogi, tiesa kiek mažoka: „Ukrainoje šaudyklos yra daug didesnės, pritaikytos šaudymams iš įvairių kalibrų ginklų, ir technikos. Nustebino ir jūsų taikinių dydis. Pas mus taikiniai mažesni, todėl į tokius sunkiau pataikyti”, pasakojo vyr. ltn. A. Marčukas.

J.psk. Linos Daugirdienės nuotraukaSpalio 13 dieną Rukloje prasidėjo tarptautinės taikos palaikymo pratybos „Klevo skliautai-2006”, anksčiau vadintos „Klevo lanku”. Dalyvauja apie 180 karių iš keturių šalių – Kanados, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos.

Pratyboms vadovauja apie 50 Kanados instruktorių, kurie konsultuoja kolegas iš Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos ir kartu moko šių šalių karius, padeda tobulinti rengimosi misijoms procedūras.

Pratybose lavinami individualūs ir kolektyviniai pėstininkų taikos palaikymo įgūdžiai. Kariai taip pat keičiasi turima tarptautinių operacijų patirtimi, tobulina tarpusavio sąveiką ir gebėjimą dalyvauti bendrose operacijose. Pratybose dalyvaujantys kariai patirties turi daug, yra pabuvoję Irake, Afganistane, Kosove, Bosnijoje, Siera Leonėje, Golano aukštumose ir kitur.

Lietuvai „Klevo skliautuose” atstovauja apie 60 karių savanorių, Lenkija atsiuntė apie 40, Ukraina – apie 30 karių (pėstininkų ir desantininkų).

Pratybos „Klevo skliautai” rengiamos pagal Kanados finansuojamą karinio mokymo paramos programą, skirtą naujosioms NATO narėms.

„Pratybų scenarijus sukurtas taip, kad Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kariai gautų tokius įgūdžius, kokius turi kanadiečiai, išvykdami į taikos palaikymo misiją”, – sakė „Klevo skliautų” vadovas mjr. Polas Lokhartas. Pratybose kariai mokosi patruliuoti, veiksmų patekus į pasalą, užvažiavus ant minos ar detonavus pakelėje esančiam sprogmeniui, pirmosios medicinos pagalbos įgūdžių, taip pat kaip elgtis įvairių  situacijų metu.

„Kiekvienas vadas ir karys privalo turėti ekstremalių situacijų valdymo patirties”, – sakė mjr. P. Lokhartas, tarnavęs misijoje Afganistane. Jo bataliono kariai šiuo metu yra  Kandaharo provincijoje. Pratybų aktyvioji fazė skirta įvairiems taikos palaikymo veiksmams – patruliavimui, santykiams ir deryboms su tarpusavyje konfrontuojančiais misijos regiono gyventojais, vietovės kontrolei, elgsenai ekstremalių  situacijų atvejais.

Daugiau apie pratybas

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media