Lietuvos kariuomenė

Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Pagalba Goro provincijai

2006-12-20
image

Ketvirtoji Goro provincijos atkūrimo grupė (PAG-4) ruošiasi Šv. Kalėdoms. Tik Afganistane šventės laukimas truputį kitoks. Niekas neskuba į prekybos centrus pirkti dovanų, neskamba kalėdinės dainos, kariai vienas kito nesiteirauja kur ir su kuo sutiks Šv. Kalėdas. Nepaisant to, šventinę nuotaiką palaiko minusinė temperatūra, apsnigę kalnai ir nebylus lenktyniavimas kieno papuošta eglutė bus gražesnė ir originalesnė.

Artėjant šventėms, PAG-4 suplanavo nemažai nuveikti. Gerbiant vietinių tradicijas ir šventes planuojama surengti kelias labdaros akcijas, kurios buvo pradėtos dar esant Lietuvoje.

Gruodžio 28 prasideda Eid – viena svarbiausia švenčių šalyje. Kitaip dar vadinama aukojimo ir susitaikymo diena, švenčiama du kartus per metus.

Gerbdama šalies tradicijas PAG-4 pasirūpins pažeidžiamiausiomis visuomenės grupėmis – pabėgėliais, kuriems bus perduota šiltų rūbų labdara, kuri buvo surinkta Lietuvoje. Žmonėms su negalia bus išdalintas maistas. Vaikai, gyvenantys vaikų namuose, sulauks šiltų rūbų bei žaislų, kuriuos jiems padovanojo Lietuvos vaikai, taip pat artėjančią savaitę vaikų namuose ketinama surengti piešinių, kuriuos piešė Vilniaus ir Kauno mokyklų mokiniai, parodą, pavadinimu „Viso pasaulio vaikai kalba viena kalba”. Tai puiki galimybė vaikams bendrauti nors ir netiesiogiai, tačiau jiems suprantama kalba, piešiniais.

Šiuo metu PAG-4 stovykloje surengta atvirukų, kuriuos atsiuntė iš JAV Los Andželo Šv. Kazimiero Lituanistinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, paroda. Nuoširdūs ir šilti linkėjimai Šv. Kalėdų proga nuteikė karius pamąstymams. Štai kelių laiškų citatos: „Mielas Lietuvos Kary, sveikiname Šv. Kalėdų proga ir linkime Dievo palaimos Jūsų sunkiame darbe. Mes čia, Kalifornijoje, mokomės lietuvių kalbos ir labai mylime Lietuvą. Jūs esate tęsinys garbingos Lietuvos kariuomenės. Tegul šis laiškutis Jums primena, kad mes nors ir toli, mūsų mintys su Jumis. Mes visi broliai ir seserys lietuviai”.

Kapeliono kpt. Remigijaus Butkevičiaus teigimu, lietuvių turima graži tradicija Kalėdas pradėti švęsti Kūčių vakarą nebus užmiršta Afganistane. Gruodžio 24-osios vakarą PAG-4 kariai susės prie Kūčių – bičiulystės, vienybės, susitaikinimo – vakarienės stalo. Ši vakarienė įprastai švenčiama šeimos, pačių artimiausiųjų, apsuptyje, tad mintimis jungdamiesi su savaisiais Lietuvoje, kariai kalėdaičius laužys tarnybos draugų rate. Būtent čia visą misijos laikotarpį dalinamasi kasdienybės rūpesčiais, džiaugsmais ir pasiekimais. Tad kalėdaitis – Kūčių stalo duona, bylojanti apie žmogiškąją vienybę ir mūsų gyvenimą, bus ne tik įprastas atributas, bet ir pakvietimas prasmingai ir kantriai išgyventi kiekvieną dieną, ištiesiant vienas kitam pagalbos, supratimo, atleidimo kupinas rankas.

Lietuvos karių maitinimu besirūpinanti amerikiečių firma „KBR” pagal galimybes pasistengs paruošti Kūčių vakarienei įprastų patiekalų, o šios vakarienės vienybės dvasia bus pratęsta Kalėdų nakties Mišių šventime.

Šventinį vakarą paįvairinsime iš anksto paruoštais vaidinimais bei apdovanojimais.

Sveikinimus Šv. Kalėdų proga siunčia ir PAG 4-vadas Almantas Leika: „Naudodamasis proga norėčiau visų Afganistane tarnaujančių karių artimuosius sveikinti su šventomis Kalėdomis ir artėjančiais Naujaisiais metais. Mums jūsų parama labai svarbi”

Gruodžio mėnesį PAG-4 iniciatyva buvo įgyvendinta eilė greitojo poveikio projektų, kurie įvykdyti bendradarbiaujant su Specialiosios misijos pareigūnais, o taip pat koordinuojant civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus viršininkui mjr. Mariui Paukštui. Mergaičių mokyklai buvo padovanotos pagalvės ir šildytuvas; už PAG lėšas nupirkti dvylika motociklų; pirmą kartą Lietuvos iniciatyva Goro provincijos policininkams suorganizuoti dviejų savaičių trukmės kriminalistikos kursai.

Šiuo metu Čagčarano mieste veikia vienintelė mergaičių vidurinė mokykla, kurioje trimis pamainomis mokosi 1800 mergaičių. Joje dirba 33 edukologai. Dauguma jų – moterys, auginančios mažus vaikus, kurių dažnai nėra kam prižiūrėti dienos metu. Mokykla skyrė patalpas darželiui, kurio veikla dar neseniai buvo neįmanoma dėl vaikų ugdymui nepritaikytų patalpų. Lietuvos karių dėka darželis – dienos centras jau veikia.

Pasak mergaičių vidurinės mokyklos vadovės Zahirahos Madad, Lietuvos kariams atvykus į Goro provinciją, mokymosi sąlygos ženkliai pagerėjo, nes PAG mokyklai skiria nemažai dėmesio. „Tikimės ir toliau glaudaus ir kryptingo bendradarbiavimo su PAG, Goro provincijos vaikų labui”, sakė mokyklos direktorė.

Anot CKB skyriaus viršininko, mjr. M. Paukšto, panašaus pobūdžio projektai yra naudingi vietos žmonėms ir formuoja PAG kaip vieneto, dirbančio provincijos žmonių labui, įvaizdį.

Gruodžio pradžioje už PAG lėšas nupirkti dvylika motociklų buvo perduoti Goro provincijos nacionalinio saugumo direktoratui. Transporto priemones perdavė PAG-4 vadas pulkininkas Almantas Leika. Perdavimo ceremonijoje dalyvavo PAG-4 štabo kariai, NDS viršininkas, karininkai.

Dėl ypatingai prastos kelių būklės vienoje skurdžiausių Afganistano provincijų motociklas yra viena efektyviausių susisiekimo priemonių.

Ant perduotų motociklų užklijuoti lipdukai, kuriuose yra Lietuvos trispalvė bei užrašas dari kalba „Lietuvos dovana”. Pasak NDS viršininko bendradarbiavimas su PAG-4 yra labai svarbus dėl vieno bendro tikslo – saugumo. Saugumas sukuria stabilumą, o stabilumas leidžia vystytis provincijai.

Provincijos sostinėje Čagčarane pirmą kartą Lietuvos iniciatyva organizuoti dviejų savaičių trukmės kriminalistikos kursai.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos ir Policijos departamento prie Lietuvos Vidaus reikalų ministerijos kartu su Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupe surengti mokymai Afganistano nacionalinės policijos bei kitų teisėsaugos institucijų pareigūnams.

Kursų baigimo ceremonijoje dalyvavo specialiosios misijos Afganistane vadovas ambasadorius Gediminas Šerkšnys, PAG-4 vadas pulkininkas A. Leika, Goro provincijos nacionalinio saugumo direktorato viršininkas, šiuo metu einantis ir gubernatoriaus pareigas, PAG sudėtyje veikiančios civilinės Lietuvos specialiosios misijos patarėjai ir specialiai į šiuos kursus atvykęs Lietuvos kriminalistinio centro ginklų ir sprogmenų tyrimų skyriaus specialistas Andrius Olekas.

Dešimt kriminalistikos lagaminų ir tiek pat komplektų eksploatacinių medžiagų papildymo priedų buvo perduoti Goro provincijos rajonų policijos atstovams.

Aštuoniolika kriminalinės policijos, prokuratūros, teismo ir karinės prokuratūros atstovų iš aštuonių provincijos rajonų kriminalistikos kursuose susipažino su nusikaltimo įvykio vietos samprata, jos klasifikacija ir tyrimo taktika. Pareigūnai mokėsi kriminalistinės fotografijos metodų taikymo, rankų ir transporto priemonių žymių suradimo bei jų panaudojimo nusikalstamoms veikloms atskleisti, taip pat trasologinių, biologinių kilmės pėdsakų identifikavimo ir kt.

Pasak laikinai einančio gubernatoriaus pareigas nacionalinio saugumo direktorato viršininko, kurso metu įgytos žinios pasitarnaus provincijos žmonėms ir geresniam nusikaltimų, ypač žmogžudysčių tyrimui. Nebus apkaltinti nekalti žmonės.

Lietuvos vadovaujama PAG bendradarbiavimą su Goro provincijos policija pradėjo 2005 metais, tik pradėjusi savo veiklą Afganistane. Nuo 2005 metų spalio mėnesio Specialiosios misijos sudėtyje patarėju pradėjo dirbti Lietuvos policijos atstovas.

Pagrindiniai PAG uždaviniai stiprinant afganistaniečių policijos įtaką provincijoje yra pajėgumų, organizacinės sistemos, darbo metodų vertinimas, trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų identifikavimas ir pagalba, siekiant užtikrinti pagrindinių policijos funkcijų vykdymą. PAG taip pat nuolatos stebi kaip vyksta ypatingai svarbių bylų tyrimas, padeda jei to reikalauja aplinkybės.

J. srž. Julija Mišinaitė, PAG-4

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media