Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

100 metų pirmajai viešai Lietuvos kariuomenės priesaikai

2019-05-07
image

Gegužės 11 d. minime 100-ąsias pirmosios viešos Lietuvos kariuomenės priesaikos metines. Pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika įvyko Kaune, Rotušės aikštėje, 1919 m. gegužės 11 dieną. Po Šv. Mišių didžiulė procesija, vedama vyskupo Pranciškaus Karevičiaus ir kitų aukštų dvasininkų, iš Kauno arkikatedros bazilikos pajudėjo link Rotušės aikštėje išrikiuotų kariuomenės dalinių, sudarytų vien iš savanorių karių. Pašauktųjų buvo labai mažai. Po priesaikos iškilmių ir karių palaiminimo kariuomenės dalinius apėjo ir juos pasveikino Prezidentas Antanas Smetona, kariuomenės vadas gen. Silvestras Žukauskas, ministras pirmininkas Mykolas Sleževičius ir kiti garbingi asmenys. Iškilmingoje ceremonijoje priesaiką „nesigailėdamas savo sveikatos nei gyvasties ligi paskutinio kraujo lašo ginti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę" davė ne visa to meto kariuomenė. Dalis savanorių tuo metu jau kovėsi su priešu, kai kurie žuvo taip ir nespėję prisiekti. Po priesaikos Kaune, kariai buvo prisaikdinti ir kitose įgulose ir pačiame fronte. Nors 1919 m. vasario 16 d. kai kuriose Lietuvos vietovėse jau buvo surengti kariuomenės paradai, tačiau gegužės 11 -ąją vykusi pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika siejama su pirmuoju oficialiu Lietuvos kariuomenės pristatymu, nes renginyje dalyvavo ir užsienio šalių atstovai (iš JAV, Anglijos, Prancūzijos ir Vokietijos).
Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga gegužės 11-ąją pasirinko ir kaip savo organizacijos dieną, kuri buvo minima nuo 1931 m. iki 1934 m.
Šiais metais, minint pirmosios viešos Lietuvos kariuomenės priesaikos 100-ąsias metines, iškilmingas Šv. Mišios aukos Kauno įgulos kapelionas mjr. Tomas Karklys. Vyks iškiliminga Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių savanorių priesaikos ceremonija. Kauno miesto gyventojai ir svečiai turės išskirtinę galimybę pamatyti Garbės sargybos kuopos pasirodymą ir pasivaišinti kareiviška koše bei arbata. Renginio metu gros Karinių oro pajėgų orkestras. Renginyje dalyvaus Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės ir kitų institucijų atstovai.

 

Parengė Ingutė Rukaitė, KOP Vadovybės Vado asmeninio štabo vyr. specialistė

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media