Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Radviliškyje vyko interaktyvi paskaita apie Tarpukario kovas Kauno Puskarininkių mokyklos kariūnams

2010-05-11
image

919 lapkričio 21 ir 22 dienomis Šiaulių krašte, o daugiausiai ties Radviliškiu vyko aršūs susirėmimai tarp Lietuvos kariuomenės ir bermontininkų. Pasisemti žinių apie minėtas Nepriklausomybės kovas bei aplankyti įvykių vietas į Radviliškį atvyko Kauno puskarininkių mokyklos kariūnai. Interaktyvi paskaita prasidėjo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione, kur kariūnai išklausė psk. Alvydo Tamošiūną parengtą pranešimą. Buvo pateikta koncentruota informacija apie Tarpukario Lietuvos kovas su bermontininkais. Pristatyme buvo detaliai pateiktos bermontininkų pajėgų susiformavimo ir konfrontacijos su Lietuvos gyventojais priežastys, bermontininkų padaryti nusikaltimai, LK veiksmai, pagrindinės kautynės, kariaujančiu pusių aprūpinimas ir nuostoliai, trofėjus. Pristatyme taip pat buvo pateiktos „išmoktos pamokos", vadų ir karių darytos klaidos, kurios yra vengtinos ir šiais laikais. Pristatymui buvo naudojama daug statistikos, vaizdinės medžiagos, fotografijų. Po pristatymo kariai vyko prie Radviliškio miesto pakraštyje tebestovinčio malūno. Manoma, kad šis malūnas yra kovų liudininkas. Kariams buvo aprodytos Lietuvos kariuomenės puolimo kryptis, galimi bermontininkų gynybos taškai, kautynių vietos. Kariai taip pat aplankė netoliese esantį Daugėlaičių km. (Radviliškio raj.), kur yra pastatytas paminklinis akmuo pirmiesiems savanoriams žuvusiems kovose su bermontininkais. Buvo papasakota kaip ir kokiomis aplinkybėmis žuvo j. psk. Jonas Sakalauskas bei eil. Gracijonas Jaraminas. Iš Daugėlaičiu paskaitos dalyviai vyko prie Radviliškyje esančių pravoslavų kapinių. Šioje vietoje psk. Alvyda Tamošiūnas papasakojo, kaip 1919 lapkričio 21 bermontininkai intensyviai gynėsi, kaip žuvo jauni karininkai leitenantai Oželis ir Urbakonis. „Tarpukario Lietuvos kovų su bermontininkais" interaktyvios paskaitos dalyviai simboliškai pabaigė Radviliškio miesto senose kapinėse, kur padėjo gėlių kompoziciją prie žuvusių savanorių kapų, pagerbdami jų atminimą tylos minute. Atminimui kariūnai nusifotografavo prie miestelio centre esančio pergalės deivės Nikės monumento, kuris yra dedikuotas pergalei prieš bermontininkus.

 

  
 
 


Vienas iš renginio organizatorių psk. Alvydas Tamošiūnas pasidžiaugė, kad tai yra nebe pirmas renginys, kai vykdoma konkrečių kautynių detali analizė aplankant pačias kautynių vietas. Jis taip pat minėjo, kad tai nevienkartinis projektas, nuolatos tobulinant pristatymą jį bus galima pravedinėti kitoms auditorijoms ir nebūtinai kariškiams. Interaktyvi paskaita, kai teoriškai gautos žinios užtvirtinamos ir papildomos iškarto praktiškai aplankant įvykių vietas. Pristatymas parengtas remiantis vakarų šalių kariuomenių vykdomą praktiką, jo tikslas yra populiarinti šalies karybos istoriją, rinkti nuotraukas, rašytinę medžiagą, kurią būtų galima panaudoti panašiuose pristatymuose, daryti surinktą medžiagą kuo patrauklesnę jaunajai kartai. Tokiu būdų siekiama puoselėti ir populiarinti Lietuvos šalies ir Lietuvos karybos istoriją.

 

 

Teksto ir nuotraukų autorius psk. A. Tamošiūnas

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media