Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kraupios tragedijos atgarsiai Joniškio rajone

2010-04-20
image

2010 metų balandžio 18-osios rytas niūrus, vėjuotas ir apsiniaukęs. Anot liudininkų jis nepaprastai primeną tą rytą, koks išaušo lygiai prieš šešiasdešimt penkis metus...


Slinko 1945-ieji metai, krašte tvyrojo slogios nuotaikos. Vis agresyviau pradėjo reikštis naujieji Lietuvos „išvaduotojai". Prasidėjo masiniai trėmimai, jaunuolių gaudymas į sovietų kariuomenę, nepaklususieji - šaudomi vietoje.


Ramaus ir taikaus Joniškio valsčiaus Gasčiūnų ir aplinkinių kaimų vyrai tariasi, ką reikėtų daryti, kaip priešintis, slapstytis. Dauguma sako, kad reikėtų eiti į Lygumų miškus ir priešintis sovietams. Jie buvo susirinkę į vietinio ūkininko Mečislovo Vainausko sodybos daržinę. Vieni atėjo ginkluoti, kiti išvis plikomis rankomis. Įdienojus vienas iš susirinkusiųjų pareina namo. Jo sodyba gretimai su Vainausko, kaimynystėje. Žadėjo greitai grįžti. Tačiau po keleto minučių jis pamato, kaip į kaimą įlekia du kareivių pilni sunkvežimiai. Kiemas pilnas NKVD kariuomenės. Jie supa Vainausko daržinę... Pasigirsta šūviai. Iš pradžių poška pavieniai, o netrukus ima tratėti ir kulkosvaidžiai. Klojime apsupti vyrai taip pat atsišaudo. Paskui pasigirsta šniokštimas - kulkos zvimbia, lekia... Įgiję patirties mūšiuose, sovietų kariai ima šaudyti padegamosiomis kulkomis. Klojimas užsidega. Tačiau jo viduje esantys vyrai ugnį užgesina. Naikintojai apšaudymą tęsia. Klojimas užsidega antrąkart. Tačiau šįkart šūvių iš klojimo pusės girdisi jau mažiau. Klojimas užsiliepsnoja didžiuliu ugnies stulpu. Šūviai po truputį tyla. Staiga pasigirsta trys sprogimai. Susisprogdina paskutiniai dar buvę gyvi.


Smogikai apžiūrėję nukautuosius palieka kaimą. Žudikams pasišalinus, likę gyvi kaimo gyventojai išdrįsta apžiūrėti kas gi liko iš kaimyno daržinės. Čia vaizdas kraupus: vieni sudraskyti granatų, kiti apdegę... Jauniausiam buvo vos šešiolika, vyriausiam - virš keturiasdešimt metų.


Netrukus į kaimą sugrįžę sovietų kareiviai pareikalauja vietiniams kinkyti arklius, krauti lavonus ir nedelsiant gabenti į Joniškį. Kitos dienos rytą žuvusiųjų kūnai numesti ir toliau niekinami centrinėje Joniškio aikštėje, prie bažnyčios... Vėliau kūnai buvo sumesti ir užkasti už miesto iškastose duobėse. Žmonės dar ilgai kalbėjo, kad atsirado išdavikas, tiksliai nurodęs vyrų susibūrimo vietą.

 

 
 

 Šv.mišios Gasčiūnų

kaimo koplyčioje

 Skaudžiais prisiminimais dalinasi

žuvusiųjų artimieji


Gyvos likusios žuvusiojo daržinės šeimininko dvynukės dukrelės ilgą laiką turės gyventi svetimomis pavardėmis. Tokiu būdu joms bent iš dalies pavyks apsisaugoti nuo gręsiančio teroro. Ši tragedija nepakeitė vietos gyventojų minties ir ryžto būti laisviems. Apylinkėse dar ilgai vyko partizaninės kovos, paskutiniai šių karštų partizanai žuvo 1954 metais.


Tačiau šis įvykis neliko pamirštas žmonių atmintyje. Praėjus 44-iems metams po šios tragedijos, 1989 metais Joniškio Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai Vidmantas Staniulis bei Gintaras Ramonas organizavo žuvusiųjų atkasimą bei perlaidojimą Gasčiūnų kaimo kapinaitėse.

 

 

  

 Šūvių salve OGB kariai

 pagerbia žuvusiuosius

 Gasčiūnų pagrindinės mokyklos

moksleiviai


Skausmas ir netektis išliko iki dabar. Minint žuvusiųjų 65-ųjų metų sukaktį, buvo aukojamos Šv. Mišios Gasčiūnų kapinių koplytėlėje, vietos moksleiviai ir bendruomenės nariai uždegė žvakeles ir padėjo gėlių ant bendro žuvusiųjų kapo. Tragedijos prisiminimais dalinosi likę gyvi vietos gyventojai, žuvusiųjų giminaičiai, Laisvės kovos sąjūdžio dalyviai. Iš kapinių minėjimo dalyviai pasuko prie simbolinio paminklo, stovinčio netoli sudegintos daržinės, kaimo centre. Į susirinkusius kreipėsi Gasčiūnų pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Rimdžius. Prasmingai kalbėjo Kovo 11-osios akto signataras Algimantas Sėjūnas, LR Seimo narys Paulius Saudargas, Joniškio savivaldybės vicemerė Rimantė Misiūnienė.

 

 


Rimtį ir susikaupimą sudrebino Oro gynybos bataliono karių atliekamos šūvių salvės. Renginys baigėsi koncertu - minėjimu „Atminties ugnis" mokyklos salėje. Renginio minėjimą organizavo Gasčiūnų pagrindinė mokykla ir signataras A. Sėjūnas.

 


KOP Oro gynybos bataliono karių ir civilių bendradarbiavimo specialistas vyr. srž. R. Kovas.

Nuotraukos autoriaus.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media