Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Pogrindžio spaustuvė „ab“

VYTAUTO DIDŽIOJO KARO MUZIEJAUS POGRINDŽIO SPAUSTUVĖ „AB"  

 

 

 

 

Kontaktai

Spaustuvės g. 2, Salių k., Domeikavos sen., LT-54376 Kauno r.

Tel.: (8 37) 55 32 49, mob. tel. (8 601) 86 521.

 

 

Darbo laikas:

antradienį-šeštadienį  - 10.00-17.00 val.

 

Bilieto kaina:

Lankymas nemokamas,

dėl lankymo būtina susitarti telefonu (8 601) 86 521.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apie muziejų


1979 m. spaustuvininkas Vytautas Andziulis savo sodyboje, po namu iškastame požemyje, įrengė slaptą  spaustuvę. Joje sovietmečiu spausdino patriotinio ir religinio turinio leidinius, kas buvo labai  svarbu kovojant dėl Lietuvos laisvės. Sutarę bendradarbiauti, V. Andziulis ir Juozas Bacevičius nelegalią spaustuvę pavadino „ab" (pavardžių pirmosios raidės). Spaustuvė-leidykla nesusekta veikė dešimt metų (1980-1990). Pirmoji šioje spaustuvėje išleista knygelė - vyskupo Kazimiero Paltaroko „Tikybos pirmamokslis". Vėliau buvo leidžiami Juozo Urbšio prisiminimai, Adolfo Damušio studija apie sovietinį genocidą, poetų Juozo Gražulio, Roberto Grigo (Rasūno), Kęstučio Genio kūryba ir kt. Sovietinės okupacijos metais čia buvo slaptai atspausdinti ir išplatinti 23 pavadinimų draudžiami patriotinio bei religinio turinio leidiniai, kurių bendras tiražas 138 000 egzempliorių.

 

Nuo 1997 m. Pogrindžio spaustuvė „ab" yra Vytauto Didžiojo Karo muziejaus (VDKM) padalinys. Pogrindžio spaustuvėje-muziejuje galima pamatyti iškiliosios spaudos įrangą, antinacinės ir antisovietinės kovos dokumentų kopijas, pogrindinės spaudos leidinių, rezistencinės kovos dalyvių nuotraukas.

 

2008 m. VDKM padalinys Pogrindžio spaustuvė „ab" įtraukta į tarptautinį istoriškai vertingų šaltojo karo įrenginių ir vietovių sąrašą. Vėliau, spaustuvė „ab" dalyvavo projekte, kurį inicijavo Baltijos šalių bendradarbiavimo ir ryšių sekretorius Johanesas Bachas Rasmusenas (Johannes Bach Rasmussen), kurio metu kartu su režisieriumi Algiu Kuzmicku (Genocido aukų muziejus) buvo sukurtas trumpametražis dokumentinis filmas apie pogrindžio spaustuvės „ab" įkūrėją Vytautą Andziulį.

Nuoroda į filmą: http://vimeo.com/23605057

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2016-05-26
Sprendimas: Fresh Media